Dlaczego śpimy?

Cześć, dzisiaj poruszę temat snu. Zastanwaiałeś/aś się dlaczego śpimy, po co marnujemy 7 albo i więcej godzin na leżenie bez ruchu ? Czemu sen przetrwał pomimo tego, że ewolucyjnie nie brzmi to sensownie, chyba, że jednak jest ku temu ważna przyczyna… dzisiaj postaram się to wyjaśnić. Zapraszam! 😀


Dlaczego śpimy?

Mózg

*podczas snu nasz mózg przetwarza zgromadzone informacje z całego dnia i przekształca ważne wspomnienia krótkotrwałe w treści pamięciowe.

*w jednym z artykułów wykazano, że sen wpływa na usuwanie zbędnych informacji z mózgu, jest to tak zwane “wynoszenie śmieci”, czyli usuwanie zbędnych informacji, które w innym przypadku zatkałyby nasze sieci synaptyczne.

*celowe zapominanie jest niezbędne w trakcie uczenia się.

*możemy powiedzieć, że nasze wspomnienia nie blakną z biegiem czasu, lecz, są aktywnie usuwane.


Sen

*faza snu REM (rapid eye movement), kiedyś kojarzona jako jedyna ze śnieniem, dzisiaj wiadomo, że marzenia senne występują podczas większej części snu.

*celem snów według Freuda jest poznanie naszych pragnień, lęków, obaw i stłumionych wspomnień z dzieciństwa. (JEDNAK TE PRZEMYŚLENIA NIE ZOSTAŁY POTWIERDZONE NAUKOWO)

*śnienie jak do tej pory nie uzyskało wyjaśnienia naukowego, to jedna z tajemnic jakie skrywa nasz umysł, jednak możemy je analizować i może dzięki temu lepiej je zrozumieć, a tym samym naszą podświadomość.

Zapraszam do podzielenia się opinią na temat wpisu. 😀

Literatura:

1.Poe GR. Sleep Is for Forgetting. J Neurosci. 2017 Jan 18;37(3):464-473. doi: 10.1523/JNEUROSCI.0820-16.2017. PMID: 28100731; PMCID: PMC5242402.

2.Rahul Jandial “Jak otworzyłem mózg”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x