Co mają ze sobą wspólnego witamina C i wolne rodniki?

Cześć, dzisiaj będzie trochę faktów na temat witaminy C i funkcji, które pełni w naszym organizmie. Zapraszam! 😀



Witamina C – funkcje:


*pełni funkcję koenzymu w procesie przekształcania proliny w hydroksyprolinę, która jest głównym aminokwasem wchodzącym w skład kolagenu. Kolagen buduje naszą skórę, naczynia krwionośne oraz ścięgna.

*jako przeciwutleniacz, chroniący przed wolnymi rodnikami, stanowi swoistą tarczę przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu jak donoszą badania zapewnia mniejsze ryzyko cukrzycy i powikłań z nią związanych.

*wolne rodniki – z chemicznego punktu widzenia to atomy, które zawierają niesparowane elektrony, te elektrony szukają pary i przyłączają się np.: do białek naruszając ich strukturę, a wtedy objawem takiego działania mogą być (to nie jedyna przyczyna): choroby neurodegeneracyjne, szybsze starzenie, nowotwory. Jednak to zjawisko następuje prawdopodobnie w momencie nagromadzenia zbyt dużej ilości reaktywnych form tlenu . Z drugiej strony nie mają one jednego oblicza, są nam potrzebne do produkcji hormonów tarczycy, biorą udział we wbudowaniu jodu w hormon tyroninę, przy pomocy peroksydazy przekształcając ją w aktywny hormon tyroksynę.

*stres oksydacyjny – to nagły wzrost wolnych rodników, stanowi swoisty sygnał do rozpoczęcia obrony organizmu. Konsekwencją tego procesu jest modyfikacja funkcji białek, uszkodzenie DNA, co może przyczyniać się do chorób nowotworowych, zapalenia trzustki, zapalenia wątroby, chorób neurodegeneracyjnych, cukrzycy.

*potrzeba jest równowaga pomiędzy występowaniem wolnych rodników, a ich brakiem, do zmniejszenia ich ilości przyczyniają się przeciwutleniacze jak: witamina C, jednak pamiętajmy o tym, że nie należy jej nadużywać, ponieważ nie stanowi remedium na wszelkie dolegliwości. Pamiętajmy, że we wszystkim trzeba zachować umiar i przede wszystkim odżywiać się róznorodnie stawiając na niskoprzetworzone produkty szczególnie warzywa i owoce, które powinny stanowić podstawę naszej diety.

Bibliografia:

  1. A. Czajka, Wolne rodniki tlenowe a reakcje obronne organizmu, Nowiny Lekarskie 2006; 75: 582-586.
  2. Liguori, Ilaria, et al. “Oxidative stress, aging, and diseases.” Clinical interventions in aging 13 (2018): 757.
  3. Moritz, B., Schmitz, A. E., Rodrigues, A. L. S., Dafre, A. L., & Cunha, M. P. (2020). The role of vitamin C in stress-related disorders. The Journal of Nutritional Biochemistry, 108459.
  4. https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/3056/Wolne-rodniki-RUMAK.pdf?sequence=1
  5. https://biotechnologia.pl/biotechnologia/reaktywne-formy-tlenu-druga-twarz-wolnych-rodnikow,16477

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x